Mesleki Yeterlilik Belgemizi Aldık!

Fayans ustası olarak yılların getirdiği tecrübelerimizi Seramik Fayans Kaplamacısı olarak tamamladığımız kursun sonucunda; Mesleki Yeterlilik Belgesi alarak kurumsallık adına adım atmış olduk.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR ?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yaptı.

Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin görsel özellikleri nelerdir?

MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri ve MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartları, yalnızca MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca (YBK) düzenlenir. Belge ve kimlik formatları MYK Yönetim Kurulu tarafınca belirlenmiş olup, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Belge ve kimlik kartlarının ön yüzünde belgeyi düzenleyen YBK’nin logosu ve ismi yer alır.
  • Belge ve kimlik kartlarının ön yüzünde belgeyi düzenleyen YBK’ye ait MYK Markası ile akreditasyon markası bulunur.
  • Belge ve kimlik kartlarının arka yüzünde belgelerin doğrulanmasını sağlayan kare kod barkod yer alır. Cep telefonlarında, tabletlerde veya diğer mobil cihazlarda bulunan kare kod barkod okuyucu programlar kullanılarak bu kare kod barkodlar okutulduğunda her belge- kimlik sahibinin belgesine ait bilgiler MYK Web Portal üzerinden kontrol edilebilir.
  • Belgelerin arka yüzünde güvenliğin sağlanması ve sahteciliğin önlenmesi amacıyla MYK logosunu içeren hologram etiket bulunur.

Selman Usta Sertifika

593 kez görüntülendi
DMCA.com Protection Status